Ücretsiz Teslimat ve İade Garantisi

Koronavirüsten Korunurken

Koronavirüsten Korunurken

26.07.2021

Size Yardımcı Olacak Temizlik Ürünleri

1.Koronavirüs

İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde görülüp daha sonra pandemi, yani dünya çapında salgın hastalık olduğu açıklanan koronavirüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olmakla birlikte, insandan insana da bulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı ifade edebilmek için COVİD-19 terimini bizlere duyurmuştu.

Koronavirüs hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen, koronavirüs ailesinden olan bir tür virüstür. Virüslerin genetik bilgisi, mutasyona uğramaları sebebiyle değişiklik gösterebilmektedir.

2.Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs enfeksiyonu belirtileri yüksek ateş, öksürük, solunum güçlüğü ve nefes darlığıdır. Daha ağır seyreden vakalarda zatürre, akut solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölümlerle karşılaşabiliriz.

Koronavirüsün en sık karşılaşılan ve bir süre boyunca devam eden belirtileri kuru öksürük, baş ağrısı, halsizlik, yüksek ateş diyebiliriz. Ancak bazı hastalarda şu belirtilere de rastlanmaktadır; nefes darlığı, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık vb.

Bahsettiğimiz belirtilere sahipseniz lütfen maskenizi takarak, çevrenizdeki kişilerle sosyal mesafeyi koruyarak en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve yaşadığınız semptomlardan bahsedin.

Hiçbir belirti göstermeyen asemptomatik kişiler solunum yolunda virüsü taşıyarak başka kişilere bulaştırabilir.